Rodzaje baterii łazienkowych 

Zakup nowej baterii do łazienki wydaje się rzeczą banalnie prostą. Kiedy jednak rozpoczniemy jej poszukiwania okazuje się, że w sprzedaży dostępny jest szeroki wybór baterii, które różnią się między sobą przeznaczeniem oraz sposobem montażu, co może znacząco utrudnić dokonanie wyboru. Dlatego też postanowiliśmy przygotować kilka najważniejszych informacji odnośnie baterii, które mogą okazać się przydatne. 

Najprostszy podział, jakiego możemy dokonać jeśli chodzi o baterie łazienkowe, to ten związany z ich przeznaczeniem. Bowiem producencie wypuszczają na rynek trzy rodzaje baterii – te, które montowane są przy umywalce, wannie oraz przy prysznicu. I z tym akurat żadnego problemu nie ma, ponieważ chcąc wymienić baterię wiemy, gdzie będziemy chcieli ją zamontować. Ale już schody pojawiają się jeśli chodzi o wspomniany montaż. 

Bateria nadtynkowa, podtynkowa, a może bateria wodospadowa

Można powiedzieć, że najmniej problematyczna jest bateria nablatowa. Bo możemy ją bardzo szybko i sprawnie zamontować na umywalce bądź wannie. I to właśnie ten rodzaj baterii jest najchętniej wybierany. Nieco więcej wysiłku czeka nas z kolei, gdy zdecydujemy się na wariant nadtynkowy oraz podtynkowy. Wówczas już konieczne jest wiercenie dziury w ścianie. Jeżeli chodzi o montaż podtynkowy, to jest on najrzadziej stosowany jednak w ostatnim czasie cieszy się popularnością w łazienkach nowoczesnych, w których stawia się na minimalizm. Co do koloru, to prym wiedzie chrom, choć w katalogach wnętrzarskich często możemy zobaczyć łazienki ze złotymi bateriami. Są one niewątpliwe bardzo designerskie i oryginalne, jednak nie w każdym wnętrzu się sprawdzą. A jeśli się już na nie zdecydujemy, to pamiętajmy o kolorystycznej spójności. Jeśli postawimy na złoto przy umywalce, to musi być ono też przy wannie oraz prysznicu… Będąc przy temacie designu nie mi na pominąć produktu, jakim jest bateria wodospadowa. Jej nazwa wzięła się stąd, że wypływająca woda przypomina wodospad. A dzieje się tak za sprawą zamontowanego w baterii podłużnego wkładu. 

Remont łazienki to nieustanne decyzje co do baterii, tego czy drzwi prysznicowe 120 czy 140, rozsuwane czy otwierane, szyba transparentna czy ciemna – pytań można byłoby mnożyć w nieskończoność. Ale nie ulega wątpliwości, że efekt jest wart każdego wysiłku!